31 Ekim 2014
normal site için tıklayınız
Anasayfa | Son Dakika | Gündem | Yazarlar | Astroloji | Hava Durumu | Sinema | TV Rehberi
20.04.1999

Türkiye’yi 21. yüzyıla taşıyacaklar




Pazar günü yapılan milletvekili genel seçiminde hiçbir parti tek başına iktidar şansını elde edemedi. Ülke yine koalisyonlarla yönetilmek zorunda kalırken, iki partinin milletvekili sayısı bile Meclis'te güvenoyu almaya yetmeyecek. DSP ve MHP'nin oylarını artırarak çıktığı seçimde, kan kaybeden ANAP ve DYP'nin ağır topları zor da olsa Meclis'e girdi. Bir önceki seçimde Meclis dışında kalan MHP, kamuoyunun tanımadığı simalarla panrlamentoya girerken, Turgut Özal'ın eski koruma müdürü Musa Öztürk, ANAP listesinden millevekili seçildi. Parti genel başkanları, seçim bölgelerinden tek gelmedi, listelerde kendilerinden sonraki birkaç adayı da Meclis'e taşıdı. Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut, bir dönem sonra yeniden milletvekili olurken, Doğan Güreş, partisi DYP kan kaybetmesine karşın Kilis'ten yeniden seçilmeyi başardı. Türban takmayan Nazlı Ilıcak ve Oya Akgönenç, FP listesinden milletvekili seçildi.




ADANA(14)

ANAP:
Mehmet Ali Bilici; Musa Öztürk; DSP: İbrahim Yavuz Bildik; Arif Sezer; Tayyibe Gülek; Ali Tekin; DYP: Mehmet Halit Dağlı; N.Aysel Sabuncu;FP: Ali Gören; MHP: Recai Yıldırım; Ali Halaman; Adnan Fatin Özdemir; Mehmet Metanet Çulhaoğlu; Rüstem Karadurmuşoğlu;


ADIYAMAN(6)

ANAP:
Mahmut Bozkurt; DYP: Mahmut Nedim Bilgiç;

FP: Mehmet Özyol; Mahmut Göksu; Dengir Mir Mehmet Fırat; MHP: Hasari Güler;



AFYON(7)

ANAP:
Halil İbrahim Özsoy; DSP: Gaffar Yakın; DYP: İsmet Attila;

FP:
Sait Açba; MHP: Mehmet Telek; Müjdat Karayelli; Abdülkadir Akcan;

AĞRI(4)

ANAP:
Yaşar Eryılmaz; DYP: Musa Konyar; FP: Celal Esin; MHP: Nidai Seven;


AKSARAY(4)

DYP:
Murat Akın; FP: Ramazan Toprak; MHP: Sadi Somuncuoğlu; Kürşat Eser;


AMASYA(4)


DSP:
Gönül Saray); FP: Akif Gülle; MHP: Adnan Uçaş; M. Yücel Tarım;



ANKARA 1. BÖLGE(14)
ANAP:
Nejat Arseven; Yücel Seçkiner; DSP: Hikmet Uluğbay; Aydın Tümen; Oğuz Aygün; Melda Bayer; Esvet Özdoğu; Sadi Aktaş; DYP: Saffet Arıkan Bedük; FP: Oya Akgönenç; M. Zeki Çelik; MHP: Koray Aydın; Ali Işıklar; Abdurrahman Küçük;


ANKARA 2. BÖLGE(14)
ANAP:
Yıldırım Akbulut; DSP: Uluç Gürkan; Zeki Sezer; Tayfun İçli; Ayşe Gürocak; DYP: Cihan Paçacı; FP: Cemil Çiçek; Eyüp Sanay; Rıza Ulucak; Ahmet Bilge; MHP: Şefkat Çetin; Şevket Bülent Yahnici; Hayrettin Özdemir; Mehmet Aslan;


ANTALYA(12)

ANAP:
İbrahim Gürdal; Cengiz Aydoğan; DSP: Metin Şahin; Ahmet Sancar Sayın; Mustafa Vural; DYP: Kemal Çelik; Salih Çelen; Mehmet Baysarı; FP: M. Zeki Okutan; MHP: Tunca Toskay; Nesrin Ünal; Osman Müderrisoğlu;


ARDAHAN(2)
DSP:
Faruk Demir; DYP: Saffet Kaya;
ARTVİN(2)
DSP: Ergün Bayrak; DYP: Hasan Ekinci


AYDIN(8)
ANAP:
Cengiz Altınkaya; Yüksel Yalova; DSP: Sema Pişkinsüt; Ertuğrul Kumcuoğlu; Halit Dikmen; DYP: Ali Rıza Gönül; MHP: Ali Uzunırmak; Bekir Ongun;



BALIKESİR(9)
ANAP:
Agah Oktay Güner; DSP: M. Güven Karahan; Tamer Kamber; Numan Gültekin; DYP: İlhan Aytekin; İlyas Yılmazyıldız; FP: İsmail Özgün; MHP: Aydın Gökmen; Hüseyin Kalkan;

BARTIN(2)

ANAP:
Zeki Çakan; DSP: Cafer Tufan Yazıcıoğlu;


BATMAN(4)
ANAP:
Ataullah Hamidi; DYP: Faris Özdemir; FP: Alaaddin Sever Aydın; Musa Okçu;


BAYBURT(2)
FP:
Suat Pamukçu; MHP: Şaban Kardeş;

BİLECİK (2)
DSP:
Sabahat Vardar; MHP: Hüseyin Arabacı;

BİNGÖL (3)
DYP:
Necati Yöndar; FP: Hüsamettin Korkutata; Mahfuz Güler;


BİTLİS(4)
ANAP:
Edip Safter Gaydalı; DYP: Yahya Çevik; FP: Zeki Ergezen; MHP: Halil İbrahim Oral;


BOLU
ANAP:
Avni Akyol; DSP: Mustafa Karslıoğlu; DYP: Necmi Hoşver; FP: İsmail Alptekin; MHP: Ersoy Özcan;


BURDUR(3)
DSP:
Hasan Macit; DYP: Mustafa Örs; MHP: Süleyman Coşkuner;

BURSA (16)
ANAP:
Turan Tayan; Ertuğrul Yalçınbayır; Kenan Sönmez; DSP: Hayati Korkmaz; Ali Rahmi Beyreli; Recep Önal; Fahrettin Gülener; Ali Arabacı; Orhan Ocak; DYP: Oğuz Tezmen; Teoman Özalp; FP: Faruk Çelik; Altan Karapaşaoğlu; Ahmet Sünnetçioğlu; MHP: Burhan Orhan; Orhan Şen;

ÇANAKKALE(4)
ANAP:
Mustafa Cumhur Ersümer; DSP: Sadık Kırbaş; DYP: Nevfel Şahin; MHP: Sıtkı Turan;


ÇANKIRI(3)
FP:
Hüseyin Karagöz; MHP: İrfan Keleş; Hakkı Duran;

ÇORUM(5)
DYP:
Bekir Aksoy; FP: Yasin Hatipoğlu; MHP: Abdülhaluk Mehmet Çay; Vahit Kayırıcı; Melek Denli Karaca;


DENİZLİ(7)
ANAP:
Beyhan Aslan; DSP: Mehmet Kocabatmaz; Hasan Erçelebi; DYP: Mehmet Gözlükaya; M. Kemal Aykurt; MHP: Salih Erbeyin; Ali Keskin;



DİYARBAKIR(11)
ANAP:
Abdulbaki Erdoğmuş; Sebgetullah Seydaoğlu; Nurettin Dilek; DSP: Abdulsamet Turgut; DYP: M. Salim Ensarioğlu; Salih Sümer; Nurettin Atik; FP: Sacit Günbey; Ömer Vehbi Hatipoğlu; Haşim Haşimi; Osman Aslan;



EDİRNE(4)
ANAP:
Evren Bulut; DSP: Mustafa İlimen; Ali Ahmet Ertürk; Şadan Şimşek;


ELAZIĞ(5)
BGMSZ:
Mehmet Ağar; DYP: Ali Rıza Septioğlu; FP: Ahmet Cemil Tunç; Latif Öztek; MHP: Mustafa Gül;



DYP: Sebahattin Karakelle;


ERZİNCAN(3)

FP:
Tevhit Karakaya; MHP: Mihrali Aksu;
DYP: Ayvaz Gökdemir; Zeki Ertugay;



ERZURUM(8)

FP:
Lütfü Esengün; Aslan Polat; Fahrettin Kukaracı; MHP: Naif Köse; Mücahit Himoğlu; Cezmi Polat;

ANAP: İbrahim Yaşar Dedelek;



ESKİŞEHİR(6)
DSP:
Mahmut Erdir; Necati Albay; Mahir Büyükerman; DYP: M. Sadri Yıldırım; MHP: Süleyman Servet Sazak;


GAZİANTEP(9)
ANAP:
Mustafa Rüştü Taşar; DSP: Mustafa Yılmaz; Ali Ilıksoy; DYP: İbrahim Konukoğlu; FP: Bedri İncetahtacı; Nurettin Aktaş; MHP: Ahmet Ay; Mehmet Hanifi Tiryaki; Ali Özdemir;



GİRESUN(5)
ANAP:
Burhan Kara; DSP: Hasan Akgün; DYP: Rasim Zaimoğlu; FP: Turhan Alçelik; MHP: Mustafa Yaman;

GÜMÜŞHANE(2)
FP:
Lütfü Doğan; MHP: Bedri Yaşar;

HAKKARİ(3)
ANAP:
Mecit Piruzbeyoğlu; DYP: Hakkı Töre; FP: Evliya Parlak;

HATAY(10)
ANAP:
Levent Mıstıkoğlu; Hakkı Oğuz Aykut; DSP: Ali Günay; Namık Kemal Atahan; DYP: Mehmet Dönen; FP: Hüseyin Kalkan; Mustafa Geçer; MHP: S. Turan Çirkin; Mehmet Nuri Tarhan; Mehmet Şandır;


İÇEL(12)
ANAP:
Rüştü Kazım Yücelen; Ali Er; DSP: İstemihan Talay; Edip Özgenç; Akif Serin; DYP: Ayfer Yılmaz; Turhan Güven; MHP: Enis Öksüz; Hidayet Kılınç; Ali Güngör; Yalçın Kaya; Cahit Tekelioğlu;

IĞDIR(2)
FP:
Ali Güner; MHP: Abbas Bozyel;
ISPARTA4)
Erkan Mumcu; DYP: Ramazan Gül; MHP: Mustafa Zorlu; Osman Gazi Aksoy;

İSTANBUL 1. BÖLGE(24)
ANAP:
M. Ali İrtemçelik; Cavit Kavak; Sühan Özkan; Ediz Hun; Güneş Taner; DSP: Bülent Ecevit; Nami Çağan; Ahmet Tan; Süleyman Yağız; Erol Al; Sulhiye Serbest; Cahit Savaş Yazıcı; Yücel Erdener; Fadlı Ağaoğlu;Yusuf Ziya Türker; DYP: Hayri Kozakçıoğlu; FP: Aydın Menderes; Süleyman Arif Emre; İrfan Gündüz; Merve Kavakçı; Ali Oğuz; MHP: Mustafa Verkaya; Bozkurt Yaşar Öztürk; Ahmet Çakar;

İSTANBUL 2. BÖLGE(21)
ANAP:
Sadettin Tantan; Yılmaz Karakoyunlu; Nesrin Nas; Ali Emre Kocaoğlu; DSP: Hüsamettin Özkan; Ziya Aktaş; Osman Kılıç; Tahir Köse; Hüseyin Mert; Zafer Güler; Ahmet Güzel; Perihan Doğan (Yılmaz); DYP: Celal Adan; FP: Nevzat Yalçıntaş; Mustafa Baş; İsmail Kahraman; Mehmet Ali Şahin; Hüseyin Kansu; Bahri Zengin; MHP: Murat Sökmenoğlu;Nazif Okumuş;

İSTANBUL 3. BÖLGE(24)
ANAP:
Ahat Andican; Bülent Akarcalı; Şadan Tuzcu; Aydın Ayaydın; Şamil Ayrım; DSP: Rıdvan Budak; Erdoğan Toprak; Bahri Sipahi; Masum Türker; Nazire Karakuş; Necdet Saruhan; İsmail Aydınlı; Bülent Ersin Gök; Mustafa Düz; DYP: Tansu Çiller; Hasan Timur Özkan; FP: Abdulkadir Aksu; Ali Coşkun; Ayşe Nazlı Ilıcak; Azmi Ateş; Mukadder Başeğmez; MHP: Mehmet Gül; Esat Öz; Mehmet Pak;

İZMİR 1. BÖLGE(12)
ANAP:
Işılay saygın; Sümer Oral; Süha Tanık; DSP: Atilla Mutman; Hakan Tartan; Suat Çağlayan; Güler Aslan; Saffet Başaran; Rahmi Sezgin; Salih Dayıoğlu; DYP: Yıldırım Ulupınar; MHP: Oktay Vural;

İZMİR 2. BÖLGE(12)
ANAP:
Işın Çelebi; Rıfat Serdaroğlu; DSP: Şükrü Sina Gürel; Hayri Diri; Hasan Metin; Mehmet Çümen; Kemal Vatan; Burhan Bıçakçıoğlu; DYP: H. Ufuk Söylemez; Nazım Çulcu; MHP: Yusuf Kırkpınar; Ahmet Kenan Tanrıkulu;

KAHRAMAN MARAŞ(9)
ANAP:
Ali Doğan; DYP: Mehmet Sağlam; Metin Koçabaş; FP: Mustafa Kamalak; Ali Sezal; Avni Doğan; MHP: Mehmet Kaya; Edip Özbaş; Nevzat Taner;

KARABÜK(3)
DSP:
Erol Karan; DYP: Mustafa Eren; MHP: İlhami Yılmaz;

KARAMAN(3)
DSP:
Fikret Ünlü; FP: Zeki Ünal; MHP: Hamza Çalış;

KARS(3)
ANAP:
İlhan Aküzüm; DSP: Çetin Bilgir; MHP: Arslan Aydar;


KASTAMONU(4)
ANAP:
Murat Başesgioğlu; DSP: M.Hadi Dilekçi; DYP: Nurhan Tekinel; MHP: Mehmet Serdaroğlu;


KAYSERİ(8)
DSP:
İsmail Cem; DYP: Sevgi Esen; FP: Abdullah Gül; Salih Kapusuz; MHP: Sabahattin Çakmakoğlu; Sadık Yakut; Hasan Basri Üstünbaş; Hamdi Baktır;

KİLİS(2)
DYP:
Doğan Güreş; MHP: Mehmet Nacar;

KIRIKKALE(4)
ANAP:
Nihat Gökbulut; DYP: Hacı Filiz; FP: Kemal Albayrak; MHP: Osman Durmuş;


KIRKLARELİ(3)
ANAP:
Cemal Özbilen; DSP: Necdet Tekin; Nural Karagöz;


KIRŞEHİR(3)
DSP:
Fikret Tecer; MHP:Ramazan Mir;Mustafa Haykır;

KOCAELİ(10)
ANAP:
Sefer Ekşi; DSP: Halil Çalık; Ahmet Arkan; Türhan İmamoğlu; DYP: Meral Akşener; FP: Vecdi Gönül; Osman Pepe; Mehmet Batuk; MHP: Cumali Durmuş; Kemal Köse;

KONYA(16)
ANAP:
Mehmet Keçeciler; DSP: Abdullah Turan Bilge; Mehmet Emrehan Halıcı; DYP: Mehmet Ali Yavuz; Mehmet Gölhan; FP: Teoman Rıza Güneri; Veysel Candan; Remzi Çetin; Lütfü Yalman; Hüseyin Arı; Özcan Öksüz; MHP: Ömer İzgi; Faruk Bal; Hasan Kaya; Ali Gebeş; Mustafa Sait Gönen;


KÜTAHYA(6)
DSP:
Emin Karaa; DYP: İsmail Karakuyu; Cevdet Akçalı; FP: Ahmet Derin; MHP: Kadir Görmez; Seydi Karakuş;

MALATYA(7)
ANAP:
Miraç Akdoğan; BGMSZ: Ahmet Özal; FP: Recai Kutan; Oğuzhan Asiltürk; Yaşar Canbay; MHP: Namık Hakan Durhan; Basri Coşkun;

MANİSA(10)
ANAP:
Ekrem Pakdemirli; DSP: Hasan Gülay; Cihan Yazar; İsmail Bozdağ; DYP: Rıza Akçalı; Necati Çetinkaya; FP: Bülent Arınç; MHP: Mustafa Enöz; Hüseyin Akgül; Ali Serdengeçti;

MARDİN(6)
ANAP:
Süleyman Çelebi; Ömer Ertaş; DSP: Mustafa Tuğmaner; DYP: Metin Musaoğlu; Veysi Şahin; FP: Fehim Adak;

MUĞLA(6)
ANAP:
Hasan Özyer; DSP: Fikret Uzunhasan; Tunay Dikmen; Nazif Topaloğlu; DYP: İbrahim Yazıcı; MHP: Metin Ergun;

MUŞ(4)
ANAP:
Erkan Kemaloğlu; DSP: Zeki Eker; DYP: Mümtaz Yavuz; FP: Sabahaddin Yıldız;

NEVŞEHİR(3)
FP:
Mehmet Elkatmış; MHP: İsmail Çevik; Mükremin Taşkın;

NİĞDE(3)
DSP:
Eyüp Doğanlar; DYP: Doğan Baran; MHP: Mükerrem Levent;

ORDU(7)
ANAP:
Sefer Koçak; Şükrü Yürür; DSP: İhsan Çubuk; Hasan Fehmi Konyalı; DYP: Yener Yıldırım; FP: Eyüp Fatsa; MHP: Kemal Enginyurt;


OSMANİYE(4)
DYP:
Nevzat Şahan; MHP: Devlet Bahçeli; Mehmet Kundakçı; Birol Büyüköztürk;


RİZE(3)
ANAP:
A. Mesut Yılmaz; Ahmet Kabil; FP: Mehmet Bekaroğlu;

SAKARYA(6)
ANAP:
Ersin Taranoğlu; DSP: Ramis Savaş; DYP: Nevzat Ercan; FP: Cevat Ayhan; Nezir Aydın; MHP: Osman Fevzi Zihnioğlu;


SAMSUN(10)
ANAP:
Mehmet Çakar; DSP: Tarık Cengiz; Yekta Açıkgöz; DYP: Kemal Kabataş; Erdoğan Sezgin; FP: Ahmet Demircan; Musa Uzunkaya; MHP: Vedat Çınaroğlu; Ahmet Aydın; Muhterem Kaya;

SİİRT(3)
ANAP:
Nizamettin Sevgili; DYP: Takeddin Yarayan; FP: Ahmet Nurettin Aydın;



SİNOP(3)
ANAP:
Yaşar Topçu; DSP: Metin Bostancıoğlu; Bahadır Oktay;


SİVAS(6)
DYP:
Tahsin Irmak; FP: Abdüllatif Şener; Temel Karamollaoğlu; Musa Demirci; MHP: Hüsnü Yusuf Gökalp; Mehmet Ceylan;


ŞANLIURFA(11)
ANAP:
Eyüp Cenap Gülpınar; Mehmet Güneş; DYP: Necmettin Cevheri; Sedat Edip Bucak; Mehmet Fevzi Şıhanlıoğlu; Mehmet Yalçınkaya; FP: Zülfikar İzol; Niyazi Yanmaz; Yahya Akman; Ahmet Karavar; MHP: Muzaffer Çakmaklı;



ŞIRNAK(3)
ANAP:
Mehmet Salih Yıldırım; DYP: Mehmet Sait Değer; FP: Abdullah Veli Seyda;


TEKİRDAĞ(5)
ANAP:
Enis Sülün; DSP: Fevzi Aytekin; Fırat Dayanıklı; Ahmet Zamantılı; DYP: Nihan İlgün;

TOKAT(6)
DYP:
Ali Şevki Erek; FP: Ergün Dağcıoğlu; Bekir Sobacı; MHP: Reşat Doğru; Hasan Hüseyin Balak; Lütfi Ceylan;



TRABZON(7)
ANAP:
Eyüp Aşık; Ali Kemal Başaran; DSP: Hikmet Sami Türk; DYP: Ali Naci Tuncer; FP: Şeref Malkoç; MHP: Nail Çelebi; Orhan Bıçakçıoğlu;

TUNCELİ(2)
BGMSZ:
Bekir Gündoğan; DYP: Kamer Genç;




UŞAK(3)
DSP:
M. Yaşar Ünal; Hasan Özgöbek; MHP: Armağan Yılmaz;


VAN(7)
ANAP:
Kamran İnan; Şerif Bedirhanoğlu; DYP: Fetullah Gültepe; FP: Mustafa Bayram; Fethullah Erbaş; M. Ejder Arvas; MHP: Ayhan Çevik;


YALOVA(2)
ANAP:
Yaşar Okuyan; DSP: Hasan Suna;

YOZGAT(6)
ANAP:
Lütfullah Kayalar; FP: İlyas Aslan; Mehmet Çiçek; MHP: Mesut Türker; Ahmet Erol Ersoy; Şuayip Üşenmez;

ZONGULDAK(6)
ANAP:
Veysel Atasoy; DSP: Hasan Gemici; Boray Baycık; Ömer Üstünkol; DYP: Ömer Barutçu; MHP: İsmail Hakkı Cerrahoğlu